تبلیغات
تسلیحات نظامی ایران - پیشرفت های نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران

شناور تاكتیكال فوق سریع

 

**باور**

 

 مراحل طراحی، ساخت و تولید این شناورها به دست توانای متخصصین افتخارآفرین وزارت دفاع در صنایع دریایی وزارت دفاع صورت گرفته است.

شناور فوق سریع باور با سرعتی بالغ بر ۱۴۰ كیلومتر بر ساعت از بهترین انواع شناور های شناسایی به شمار می رود . این شناور تندرو ،  مسلح به موشك های پیشرفته ضد اهداف سطحی و هوایی با قابلیت قفل و رهگیری اهداف می باشد . معمولا اكثر شناورهای تند رو با افزایش سرعت و به طبع آن كم شدن اصطكاك با آب نمی توانند تعادل خود را حفظ نمایند و سرعت آنها از ۷۰ كیلومتر به بالا به منزله واژگونی و انحراف شدید خواهد شد ، اما در طراحی شناور باور طراحی بسیار مطلوب و مناسبی به عمل آمده است ، به طوری كه با افزایش سرعت جلوی شناور دیگر به اصطلاح بالا و پایین نمی پرد . ضمن اینكه این شناور بر خلاف شناورهای دیگر قابلیت شلیك موشك در حالت حركت را دارا می باشد كه این امر به توان رزمی آن افزوده است . این شناور قابلیت حمل ۲۸ نفر نیرو را داراست . استفاده از سیستم های راداری پیشرفته و سیستم ها ی هشدار

هواشناسی ، تجهیز به دستگاه های مین كار ، تجهیزات غواصی ، و شیشه های دو جداره ضد گلوله و جداره های ۳ لایه با آلیاژ های مقاوم و سبك از دیگر ویژگی های این شناور رزمی می باشد .

تا كنون ۷۴ فروند از این شناورها تحویل نیروهای مسلح شده است . تولید این شناور در دستور كار وزارت دفاع قرار دارد.


امروز قصد داریم به معرفی و تحلیل یكی از تولیدات بومی و دفاعی كشور بپردازیم كه تمام تجهیزات گلوگاهی آن در داخل کشور و به دست متخصصین داخلی تولید شده است .

 

**زیردریایی رزمی نهنگ**

 

 

(ساخت صنایع دفاع  جمهوری اسلامی ایران)

 

زیر دریایی نهنگ اولین زیر دریایی ساخت ایران است  که باعث افزایش چشمگیر وجهه ی صنایع دفاعی ایران گشته است . این زیر دریایی منطبق با شرایط محیطی آبهای شمالی و جنوبی ایران طراحی شده است . 220 متخصص در رسته های مختلف در طراحی و ساخت نهنگ دخالت داشته اند.  این زیر دریایی دارای سونار و یک رادار جستجوی سطحی برای کنترل سطح آب می باشد . منابع غربی معتقدند این زیر دریایی ۱۳۵تن وزن دارد و 30 متر طول و دارای یك موتور قدرتمند دیزلیست.

نهنگ  دارای 2 تا 4 لول پرتاب اژدر می باشد و همچنین توان شلیك موشك نور نیز در آن تعبیه شده است. این زیردریایی امواج منعكس شده از شناورهای دشمن را بوسیله سیستم سونار دریافت كرده و امواج ارتباطی زیر دریا را شناسایی می كند. و به سرعت به حالت آفند در می آید.

این زیردریایی ها برای مین گذاری، عملیات های ویژه موسوم به واكنش سریع ، حملات ضدكشتی به كار می روند و بیانگر تلاش نیروی دریایی برای توسعه توانمندی رزمی در زیر دریا محسوب می شوند. به گزارش منابع نظامی غربی ،نیروی دریایی سپاه یك شبكه پیچیده از دوربین های ویدئویی دوربرد برای روز و شب در محل های مختلف امتداد خط ساحلی نصب كرده است تا نفوذ مخفیانه را ردیابی كند و شاید حتی اطلاعات هدف مورد نظر را به زیردریایی های مورد استفاده از جمله نهنگ در ارتباطات زیرآبی كه توسط صنایع الكترونیك ایران توسعه یافته اند، منتقل كند.
آب برعكس هوا یك رسانای نامناسب به شمار می رود كه جریان انتقال صدا را به آسانی بر هم می زند. نیروی دریایی آمریكا از انواع ابزارها برای ردیابی زیردریایی ها برخوردار است اما آب های كم عمق ساحلی و صداهای بالا عملكرد دستگاه ها را با مشكل مواجه می كند و كار ردیابی، مكان یابی و تشخیص زیردریایی ها را بسیار مشكل می سازد به همین علت از ویژگیهای منحصر به فرد زیر دریایی نهنگ كه آن را در رده سلاحهای راهبردی قرار می دهد این است با کف نشینی در اعماق آب به صورت ساکن در آمده و بدین ترتیب از سوی رادارهای
مستقر در بالای آب، سطح آب و زیر آب غیر قابل شناسایی خواهد بود.<# FILE_TAGS #>"

مشخصات :

نام جنگ افزار : زیردریایی نهنگ

تجهیزات : دارای سونار و یک رادار جستجوی سطحی

تسلیحات : 2 تا 4 لول پرتاب اژدر و محفظه های شلیك موشك نور ، مین گذار.

سال شروع خدمت : 1384-1385

وزن : 135 تن

قابلیت ویژه : كف نشینی و دور ماندن از شناسایی

سرعت در سطح آب : 25 كیلومتر بر ساعت

سرعت  زیر سطح آب : 44 كیلومتر بر ساعت

ساخت : صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایران


 

با سلام و درود فراوان به یشگاه آقا ولیعصر ارواحنا فداه و قبولی طاعات و عبادات همه مسلمانان جهان و شیعیان غیور حسینی...

در مطالب گذشته از توپ دریایی فجر ۲۷ گفتیم و قول دادیم که در باره این توپ که عنوان قدرتمند ترین توپ دریایی جهان را با خود یدک میکشد صحبت کنیم.انشاءالله این سلاح تمام ایرانی را معرفی خواهیم نمود..

 

**توپ دریایی فجر ۲۷**

 

(پیشرفته ترین توپ دریایی جهان)

 

 

 

توپ دریایی فجر 27 یك سلاح تدافعی مدرن است كه قابلیت انهدام هدفهای سطحی و هوایی را دارد و متخصصان گروه صنعتی حدید وابسته به صنایع دفاع پس از تلاشی 6 ساله موفق به ساخت آن شده‌اند.

این سلاح با برخورداری از فناوری بسیار پیشرفته،قادر است در مقابل هر گونه تهاجم سطحی و هوایی از خود عكس‌العمل سریع نشان داده و آن را رفع نماید. نواخت شلیك بسیار بالا، قابلیت كنترل تمام اتوماتیك، قابلیت نصب بر روی سیستم‌های یدك شونده نیز از دیگر مزیت‌های این توپ دریایی به شمار می رود.

اولین قبضه توپ دریایی فجر 27 توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان بازدید فرمانده معظم كل قوا از پایگاه دریایی نوشهر بر روی ناوچه موشك انداز جوشن نصب و مورد بازدید ایشان قرار گرفت.
تاكنون فقط كشورهای آمریكا و ایتالیا تكنولوژی ساخت پیشرفته ترین توپ دریایی جهان را در اختیار داشتند و طراحی و ساخت این وسیله توسط متخصصان وزارت دفاع انحصار این كشورها را در هم شكست كه در آینده نزدیك امكان صادرات آن نیز با توجه به هزینه پائین تولید در كشور فراهم خواهد شد.
این سلاح قدرتمند تنها توپ دو منظوره جهان نیز هست و منظور از دو منظوره بودن  آن این است كه توپ دریایی فجر 27، علاوه بر هدف قرار دادن ناوچه و شناورهای دشمن، قایق های تندرو و موشك های سطحی، بالگردها و موشك های ضد كشتی را نیز منهدم سازد و اهدافی تا 23 هزار پا در تیر رس آن قرا دارند.

ازویژگی های دیگر این سلاح مسلح شدن بدون دخالت نفر، قدرت مانور بالا، قابلیت شلیك در شرایط مختلف آب و هوایی و سخت ترین شرایط و زمان آماده سازی بسیار كم (حدود 4 ثانیه) میباشد.

فجر 27 كه پس از یك میلیون و چهارصد هزار نفر ساعت تلاش، آماده بهره برداری شده است، دارای برد موثر 12 هزار متر، برد نهایی 17 هزار متر، سرعت رهگیری بسیار زیاد در كنار قدرت و حجم آتش بالا بوده و توان دریایی نیروهای مسلح كشور را بیش از پیش قدرتمند می سازد.


توپ دریایی فجر ۲۷ در مجتمع سازمان حدید وابسته به  وزارت دفاع


نام : توپ دریایی فجر ۲۷

کلاس :o/i120

حداقل برد : ۱۲۰۰۰ متر

حداکثر برد :۱۷ هزار متر

تعداد قطعات :۲۲۰۰۰

تعداد مجموعه مکانیکی  : ۳۰ مجموعه

قدرت آتش : ۱۲۰ گلوله در دقیقه

زمان آماده سازی برای شلیک : ۴ ثانیه

اهداف : سطحی ..هوایی..و زیر سطحی

کشور های دارنده : ایران ..ایتالیا ..آمریکا   


.: استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراح قالب: گروه فناوری اطلاعات آن لاین تکنولوژی