تبلیغات
تسلیحات نظامی ایران - زیردریایی پیشرفته نهنگ ساخت صنایع دفاع

زیردریایی پیشرفته نهنگ ساخت صنایع دفاع

   نوشته شده توسط: حسین اکبری در جمعه 28 فروردین 1388

 

**بسم الله الرحمن الرحیم**

 

امروز قصد داریم به معرفی و تحلیل یكی از تولیدات بومی و دفاعی كشور بپردازیم كه تمام تجهیزات گلوگاهی آن در داخل کشور و به دست متخصصین داخلی تولید شده است .

**زیردریایی رزمی نهنگ**

 

 

(ساخت صنایع دفاع  جمهوری اسلامی ایران)

 

زیر دریایی نهنگ اولین زیر دریایی ساخت ایران است  که باعث افزایش چشمگیر وجهه ی صنایع دفاعی ایران گشته است . این زیر دریایی منطبق با شرایط محیطی آبهای شمالی و جنوبی ایران طراحی شده است . 220 متخصص در رسته های مختلف در طراحی و ساخت نهنگ دخالت داشته اند.  این زیر دریایی دارای سونار و یک رادار جستجوی سطحی برای کنترل سطح آب می باشد . منابع غربی معتقدند این زیر دریایی ۱۳۵تن وزن دارد و 30 متر طول و دارای یك موتور قدرتمند دیزلیست.

نهنگ  دارای 2 تا 4 لول پرتاب اژدر می باشد و همچنین توان شلیك موشك نور نیز در آن تعبیه شده است. این زیردریایی امواج منعكس شده از شناورهای دشمن را بوسیله سیستم سونار دریافت كرده و امواج ارتباطی زیر دریا را شناسایی می كند. و به سرعت به حالت آفند در می آید.

این زیردریایی ها برای مین گذاری، عملیات های ویژه موسوم به واكنش سریع ، حملات ضدكشتی به كار می روند و بیانگر تلاش نیروی دریایی برای توسعه توانمندی رزمی در زیر دریا محسوب می شوند. به گزارش منابع نظامی غربی ،نیروی دریایی سپاه یك شبكه پیچیده از دوربین های ویدئویی دوربرد برای روز و شب در محل های مختلف امتداد خط ساحلی نصب كرده است تا نفوذ مخفیانه را ردیابی كند و شاید حتی اطلاعات هدف مورد نظر را به زیردریایی های مورد استفاده از جمله نهنگ در ارتباطات زیرآبی كه توسط صنایع الكترونیك ایران توسعه یافته اند، منتقل كند.
آب برعكس هوا یك رسانای نامناسب به شمار می رود كه جریان انتقال صدا را به آسانی بر هم می زند. نیروی دریایی آمریكا از انواع ابزارها برای ردیابی زیردریایی ها برخوردار است اما آب های كم عمق ساحلی و صداهای بالا عملكرد دستگاه ها را با مشكل مواجه می كند و كار ردیابی، مكان یابی و تشخیص زیردریایی ها را بسیار مشكل می سازد به همین علت از ویژگیهای منحصر به فرد زیر دریایی نهنگ كه آن را در رده سلاحهای راهبردی قرار می دهد این است با کف نشینی در اعماق آب به صورت ساکن در آمده و بدین ترتیب از سوی رادارهای
مستقر در بالای آب، سطح آب و زیر آب غیر قابل شناسایی خواهد بود.

"

 

مشخصات :

نام جنگ افزار : زیردریایی نهنگ

تجهیزات : دارای سونار و یک رادار جستجوی سطحی

تسلیحات : 2 تا 4 لول پرتاب اژدر و محفظه های شلیك موشك نور ، مین گذار.

سال شروع خدمت : 1384-1385

وزن : 135 تن

قابلیت ویژه : كف نشینی و دور ماندن از شناسایی

سرعت در سطح آب : 25 كیلومتر بر ساعت

سرعت  زیر سطح آب : 44 كیلومتر بر ساعت

ساخت : صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایرانارسال شده در : تسلیحات دریایی ،

برچسب ها: تسلیحات دریایی ، زیردریایی ،
.: استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراح قالب: گروه فناوری اطلاعات آن لاین تکنولوژی