تبلیغات
تسلیحات نظامی ایران - بالگرد شکاری ساخت ایران

بالگرد شکاری ساخت ایران

   نوشته شده توسط: حسین اکبری در چهارشنبه 19 فروردین 1388

 

**بسم الله الرحمن الرحیم**

 

در حال حاضر  صنایع دفاع وابسته به وزارت دفاع ، طی پروژه های مختلفی همچون اورهال ، تعمیر و نگهداری انواع بالگرد رتبه نخست را احراز نموده است. در زمینه تولید و طراحی نیز پیشرفتهای قابل ملاحظه ای داشته است، در میان این پیشرفتها می توان به تولید بالگردهای ملی  ، بالگرد شاهد ، بهینه سازی و ارتقاء انواع بالگردهای ترابری و هجومی نام برد.

بالگرد شكاری

 

 panha

 

H/2091

 

 

( محصول دفاعی جمهوری اسلامی ایران)

 

 اخیرا بالگردی شكاری مشابه كبری اما با كارایی بالاتر به نام شكاری h/2091 كه شگفتی و خشم كارشناسان نظامی غربی     بالاخص ایالات متحده را برانگیخته است ،توسط مهندسین صنایع دفاع طراحی و تولید گشته است ، كه نوید جهشی بلند بر تارك تكتولوژی روز دنیا را می دهد. مراحل ساخت2091 در پنها انجام و طراحی آن به سفارش نیروی هوایی سپاه انجام گرفته است. از ویژگی های آن می توان به كا بینی جدید با شیشه های دو جداره تخت و ضد گلوله و بدنه مقاوم سازی شده با آلیاژهای چند لایه مقاوم و نگهدارنده چرخانه دم می توان برشمرد . چون محل نصب این موشکها مورد مقاوم سازی قرار گرفته است، کلیه این هلیکوپترها توانایی حمل موشک تاو یا طوفان(نمونه ی ساخت صنایع دفاع) در غلافهای 4 تایی را دارند. سرعت و مانور این هلیكوپترها در قیاس با كبری در حد بالایی ارتقاء یافته است .همچنین از لحاظ شكل ظاهری نیز طراحی بهتری نسبت به كبری دارد.نیز قابلیت پرواز در انواع  اقلیم های مختلف با ماموریت های متنوع ، قابلیتی دو چندان به آن بخشیده است.  موتورهای ارتقاء یافته این هلیكوپتر حدود 5/1 برابر كبری قدرت بیشتری دارند. دقت هدفگیری با كمترین خطا، و پرواز در ارتفاع بالاو رادار با قدرت تشخیص از 230 كیلومتری و نیز هشدار دهنده ضد موشك از دیگر ویژگی های آن می باشد.

 بالگرد شكاری panha-h/2091 و کارخانه ساخت کابین و بدنه بالگردهای کبری

همچنین در طراحی 2091 نهایت تلاش جهت راحتی خلبان انجام شده به طریكه خلبان در 2091 به راحتی همه اطراف خود را می تواند مشاهده نماید. مهندسین صنایع دفاع بر روی اینكه بتوان در جهت خلاف حركت 2091 شلیك انجام داد در حال كارشناسی این طرح می باشند.كه در صورت موفقیت توان رزمی این شكاری به مراتب بالا خواهد رفت.

تا كنون در حدود 10 فروند از این نوع  هلی كوپترها ساخته شده ، كه تماما در اختیار نیروی هوایی سپاه می باشند. ایران پرود معتقد است 2091  در صورت  تكمیل ، جایگزینی مناسب  برای كبری ها خواهند بود.

در تصویر زیر تفاوت ۲۰۹۱ با کبری کاملا مشخص است .همچنین تصویری از کارخانه ساخت کابین و قسمت های مختلف بالگردهای کبری در مجتمع صنایع دفاع در کنار ۲۰۹۱ آورده شده است. 

**مشخصات فنی **

نام :h/2091

نوع: هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زره

كشور سازنده : جمهوری اسلامی ایران

حداکثر سرعت: 236 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد: 600 کیلومتر

طول: 16متر

بلندی: 4 متر

قطر ملخ: 13 متر

وزن خالی: 2802 کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست: 4530 کیلوگرم

تسلیحات: تیربار سه لوله ی 20 میلیمتری "ام 197"، قابلیت حمل هشت موشک ضد تانک و موشکهای هوابه هوا و مقره های راکت انداز؛ قابلیت نصب موشكهای دوشپرتاب میثاق 2.ارسال شده در : تسلیحات هوایی ،
.: استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراح قالب: گروه فناوری اطلاعات آن لاین تکنولوژی