تبلیغات
تسلیحات نظامی ایران - موشك زمین به زمین سجیل

موشك زمین به زمین سجیل

   نوشته شده توسط: حسین اکبری در چهارشنبه 19 فروردین 1388

**بسم الله الرحمن الرحیم **

 

و اینك نسل جدیدی از سری موشكهای زمین پایه ی بالستیك

 

موشك زمین به زمین 

 

**سجیل**

 

 

(ساخت صنایع دفاع)

 

ساعاتی پس از آزمایش سجیل "اوزی روبین" مدیرسالهای اخیر سازمان دفاعی موشك های بالستیك اسرائیل در مصاحبه ای گفت: این موشك كاملا جدید است. برخلاف دیگر موشك‌های ایرانی، موشك سجیل به فناوری موشكی هیچكدام از موشك‌های كره‌شمالی، روسیه، چین، یا پاكستان هیچ شباهتی ندارد. این موشك نشان دهنده جهشی قابل ملاحظه در توانمندی‌های موشكی ایران است.او گفت : صرفنظر از موفقیت این آزمایش، این موشك ایران را در قلمرو كشورهای دارنده موشك‌های چند مرحله‌ای قرار داد كه این به معنی آن است كه آنها در راه دسترسی به توانمندی‌های موشك های  بالستیك قاره‌پیما هستند. شبكه تلویزیونی العالم نیز گزارش داد كه موشك جدید ایران از سوخت جامد مركب استفاده می‌كند و بر خلاف موشك شهاب 3 كه فقط به صورت عمودی پرتاب می‌شود، سجیل می‌تواند در "زوایای مختلف" شلیك شود.

 موشك سجیل به عنوان یك موشك چند مرحله ای با قابلیت پرتاب از زوایای مختلف ، صنایع موشكی كشور را در مرحله جدید ی قرار داده است. این موشك دومرحله ای دارای دو موتور سوخت جامد مركب بوده  و از قابلیت های مطلوبی برخوردار است. از ویژگی های این موشك می توان به  سیستم پرتاب آن، و  سرعت بالابرای استقرار، پرتاب و خروج از محل پرتاب ذكر كرد. تمامی مراحل طراحی و ساخت موشك سجیل و سكوی پرتاب آن به دست متخصصان وزارت دفاع صورت گرفته است. بایستی گفت ، كه انجام این آزمایش موشكی در چارچوب دكترین و راهبرد بازدارندگی دفاعی و فعالیت های متعارف موشكی جمهوری اسلامی ایران و صرفا با اهداف دفاعی صورت گرفته است. سرعت بالادر عملیاتی شدن این موشك را به عنوان دیگر خصلت سجیل می توان ذكر كرد. این موشك در زمان بسیار كوتاهی آماده شده و لانچر آن نیز می تواند بلافاصله پس از پرتاب آن، با سرعت منطقه شلیك را ترك كند.

  موسسه مطالعات دفاعی جینز در خبری نوشت : تصاویری كه از تلویزیون ایران پخش شد آشكارا یك موشك دو مرحله‌ای با یك سیستم هدایت‌گر در مرحله دوم و یك سیستم كلاهكی ورود مجدد به جو را كه خاص موشك‌های شهاب ‌٣ است نشان داد. با این حال به نظر می‌رسد قطر موشك سجیل از قطر‌١/٢٥ متری شهاب بیشتر است . حال مطلبی كه بسیار آشكار می باشد ، اینست كه مانند این نوع موشك نه در روسیه ، نه در كره شمالی و نه در هیچ كشور دیگری مشاهده نشده است

                         موشك بالستیك زمین به زمین "سجیل"

مشخصات فنی:

نام موشك :  سجیل

نوع : میان برد

سیستم اجرا : دو مرحله‌ای با یك سیستم هدایت‌گر در مرحله دوم و یك سیستم كلاهكی ورود مجدد به جو

زاویه پرتاب : از همه جهات

برد : 1990 كیلومتر

كشور سازنده : جمهوری اسلامی ایران                 ارسال شده در : فناوری موشکی ، تسلیحات زمینی ،

برچسب ها: موشک ،
.: استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراح قالب: گروه فناوری اطلاعات آن لاین تکنولوژی