تبلیغات
تسلیحات نظامی ایران - تحولات ژیوپلتیك نوین در حوزه اروپا و آسیا

تحولات ژیوپلتیك نوین در حوزه اروپا و آسیا

   نوشته شده توسط: حسین اکبری در دوشنبه 26 اسفند 1387

 

**بسم الله الرحمن الرحیم**

 

 

**تحولات ژئوپلتیك  و جابجایی قدرت در قرن بیست و یكم**

 

 

 

 

باید گفت امروز در گسل اوراسیا كه قرن بیست و یكم را شكل خواهد داد، شاهد تحولات غیر قابل باوری در مسیر جاده ابریشم هستیم. روند پیچیده‌ای كه امروز همانند یك بازی شطرنج ژئوپلتیك نظاره‌گر آن هستیم در آینده‌ای نزدیك باعث بروز زلزله‌ای سهمگین خواهد شد. بازی‌‌ به مراتب بزرگ‌تر، خشن‌تر و مهیج‌تر از "بازی بزرگ قرن نوزده " به روی صحنه می‌رود. این بازی امكان تماشای شكل‌گیری جدید نه خاورمیانه نو، نه آسیای نو، بلكه دنیای نو را عرضه می‌كند. دشمنی‌ها، دوستی‌ها و اتحادهای چند دهه‌ای به شدت متزلزل می‌شود.
قدرتهای بزرگ جهانی مجبور به زانو زدن در برابر بازیگران منطقه‌ای می‌شوند. در محور آفریقا–آسیا قدرتهای بسیار مهمی وارد مدار می‌شوند. قدرتهای آتلانتیك مواضع خود را از دست داده یا گزینه شكل‌دهی سیاستهای خود بر اساس اولویتهای قدرتهای منطقه‌ای را انتخاب می‌كنند. تاریخ بر عكس می‌شود. شدیدترین شكستگی، بدترین جابجایی قدرت و سریعترین تغییر محورها پس از جنگ اول جهانی تاكنون در شرف وقوع است. در اینجا تنها بر اساس ردیف كردن گامهای مرتبط با این ترافیك یك نقشه ترسیم خواهیم كرد. در حقیقت امروز در اینجا تحولاتی را مطرح می‌كنیم كه هر یك به تنهایی باید به شكلی بسیار جدی مورد بحث و بررسی قرار گیرند.

1 – آمریكا و ایران از سال 1979 تاكنون برای اولین بار تا این حد به یكدیگر نزدیك شده‌اند. دولت باراك اوباما به طور صریح نشان داد كه ظرف چند ماه با ایران و بر سر یك میز و رو در رو خواهد نشست. "محمود احمدی نژاد "، رئیس جمهور ایران پاسخ داد كه فقط به طور منصفانه و احترام متقابل آنها هم مایل به گفتگو هستند. كسانی كه فعالیتهای هسته‌ای ایران را به عنوان مهمترین بحران جهان مطرح می‌ساختند، یك پیروزی را در سینی طلایی به ایران اهدا كردند. صف‌بندی شیعه–سنی، پروژه‌های تهدید ایران و تعریف محور شرارت، همگی به سطل زباله سپرده شد.

2 – در صورت تحقق گفتگو بین ایران و آمریكا، اسرائیل به اندازه‌ای كه تا به امروز سابقه نداشته در منطقه منزوی خواهد شد. این وضعیت، به منزله جدی‌ترین تنگنا برای اسرائیل از بدو تاسیس تاكنون خواهد بود. در اصل با مطرح شدن قدرتهای منطقه‌ای نظیر تركیه و ایران، روند در تنگنا قرار گرفتن اسرائیل شروع شده است.

3 – این حركت جهانی البته كه باعث طراحی خاورمیانه‌ای جدید خواهد شد، اما از سوی دیگر به پایان طرحهای یكجانبه آمریكا در قبال خاورمیانه نیز می‌رسیم. منطقه، خودش را تاسیس خواهد كرد و شكل خواهد داد. خاورمیانه جدید بر اساس دینامیك‌های متعلق به خود منطقه تاسیس خواهد شد.

4 – ممكن است نزدیك شدن آمریكا و ایران به یكدیگر، در چارچوب روابط تركیه–عرب در خاورمیانه، پایه‌های نزدیكی در سطح بالاتری را بین این دو كشور را پی‌ریزی كند.

5 – این عبارات كه اوباما در سخنرانی اخیر خود اعلام كرد به اوضاع جدید اشاره می‌كند: ممكن است بحران اقتصادی به یك فلاكت منجر شود. دوشنبه گذشته در میامی در ایالت فلوریدا برای استخدام 35 نفر آتش نشان بیش از هزار زن و مرد در نوبت ایستادند. ماه گذشته 598 هزار نفر دیگر بیكار شدند.
بحران اقتصادی باعث شده تا آمریكا را به درونگرایی، سازش، همكاری، تلاش برای نجات خود و بازنگری سیاستهای توسعه طلبانه‌اش متمایل سازد. در حقیقت خود این بحران آمریكا را به زانو درآورده و باعث فراهم آمدن زمینه جابجایی قدرت شده است.

6 – دولت جدید آمریكا در حالی كه از عراق عقب‌نشینی می‌كند، تمام توجه خویش را به افغانستان و پاكستان متمركز كرده است. كابینه اوباما آماده حركتی بزرگ در این منطقه می‌شود. بحران از خاورمیانه به منطقه جدید منتقل می‌شود. درست در همین دوره، محور لجستیكی نیروی‌های آمریكا و ناتو از طریق پاكستان قطع می‌شود. اینك به دنبال راههای جدید هستند.

7 – بعد از ازبكستان، دولت قرقیزستان هم تصمیم به تعطیل نمودن پایگاه نظامی آمریكا گرفت. پایگاه ماناس در سال 2001 به خاطر افغانستان دایر شده بود. انقلاب مخملی سال 2005 با حمایت آمریكا امروز نتیجه عكس داده است. واشنگتن اینك با تاجیكستان مشغول معامله است.

8 – یك وضعیت جالب دیگر نیز وجود دارد: ناتو به كشورهای عضو، محور ایران را توصیه می‌كند. ژنرال "جان كراداك " فرمانده این پیمان می‌گوید: "برای محور حمایتی، باید از خاك ایران استفاده شود. باید با همه طرف‌ها وارد معامله شد. البته با ایران هم همینطور. "

9 – اگر نزدیكی ایران و آمریكا تحقق پیدا كند، امكان دارد این محور وارد مدار شود. در این صورت بنادر شرقی دریای سیاه و بندر ترابزون تركیه تبدیل به ایستگاه لجستیك خواهد شد. تركیه – ایران – افغانستان... این محور یكی از مناسب‌ترین راهها برای آمریكا و ناتو است. در این صورت بحث داغی پیرامون دریای سیاه را شاهد خواهیم بود.

10 – اگر آمریكا با تاجیكستان به توافق برسد، در این صورت از ساخت خط آهن محور دوشنبه، هرات و مشهد حمایت خواهد كرد. اگر محور تركیه – ایران مورد استفاده قرار گیرد شاید ساخت خط آهن در شرق دریای سیاه هم مطرح شود.

11 – واشنگتن كه در سرنگونی طالبان در افغانستان و سقوط رژیم صدام از حمایت غیر مستقیم ایران برخوردار شد تلاش می‌كند تا در بازگشت مجدد به جغرافیای افغانستان – پاكستان حمایت مشابهی را از ایران دریافت كند.

12 – نزدیكی آمریكا و ایران همانگونه كه موازنه قدرت در منطقه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد در سطح جهانی نیز صف‌بندی جدیدی را به همراه خود خواهد آورد. این امر در عین حال بر رقابتهای خطوط لوله و منابع انرژی در خاورمیانه و آسیای میانه نیز اثر خواهد گذاشت. كشورهای بسیاری از جمله تركیه مجبور به تعریف موقعیت جدید خویش بر اساس شرایط جدید پیش آمده خواهند شد.

13 – همه نقشه‌ها دوباره ترسیم خواهند شد، همه حساب‌ها دوباره محاسبه خواهند شد، همه بازی‌ها دوباره پیاده خواهند شد، همه استراتژی‌های جنگ و صلح دوباره طراحی خواهند شد.

14 – تهران پیروزی بسیار بزرگی كسب كرد.

 <# FILE_TAGS #>"

نقشه سیاسی جهان

poletical world mapارسال شده در : نظامی ،

برچسب ها: ژیوپلتیك ، تحولات ژیوپلتیك ،
.: استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراح قالب: گروه فناوری اطلاعات آن لاین تکنولوژی