تبلیغات
تسلیحات نظامی ایران - شكاری بمب افكن آذرخش

شكاری بمب افكن آذرخش

   نوشته شده توسط: حسین اکبری در جمعه 18 اردیبهشت 1388

 

**بسم الله الرحمن الرحیم**

امروزه تكنولوژی ساخت هواپیما از پیچیده ترین تكنولوژی های عصر ما محسوب می گردد . باید گفت انحصار این صنعت در بین معدودی از كشورها كه به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد تقسیم گشته است . در این میان جمهوری اسلامی ایران با توجه به تحریم های كمر شكن اقتصادی ، صنعتی و ... در منطقه ای وابسته به غرب و پر تلاطم موسوم به خاورمیانه به صورت مستقل اقدام به طراحی و ساخت هواپیماهای نظامی ،مسافربری و بدون سرنسین نموده است . اكنون باید گفت این صنعت نوپا در ایران قدم های خوبی برداشته است . ساخت هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰- جنگنده های آذرخش- صاعقه-شفق- جت های آموزشی تذرو - و انواع پهباد های بدون سرنشین سابقه روشنیست برای اینكه با قدرت پله های پیشرفت در این تكنولوژی استراتژیك را طی نماییم.

در این بین ساخت جنگنده ها از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است یكی از جنگنده های ساخت ایران كه اولین جت جنگی ساخت ایران نیز هست جنگنده آذر خش می باشد.

 

**بمب افكن آذرخش**

 

آذَرَخش را می توان گفت ، اولین بمب افكن  ساخت جمهوری اسلامی ایران دانست .این جنگنده به طور كامل در كشور طراحی و تولید گشته است.آذرخش در سال 1377 آزمایش و پس از كسب موفقیت در انجام مراحل مختلف تولید انبوه آن در دستور كار قرار گرفت.آذرخش از دو موتور قدرتمند j-85 استفاده می‌کند این جنگنده جهت  عملیاتهای موسوم به واكنش سریع و ضربتی  هوا به زمین طراحی شده ولی همچنین  توانایی جنگ هوایی و رهگیری  را نیز دارد
این جنگنده شباهتهایی نیز به جنگنده امریكایی اف 5 تایگر دارد اما از لحاظ قدرت موتور و همچنین سرعت برتری آن بارز می باشد.سرعت آذرخش 7/1 ماخ می باشد  رادار این هواپیما از نوع  N019-ME می باشد که در ایران بهینه سازی شده تا قدرت مانور آن  بر ضد اهداف و تحركات سطحی و زمینی افزایش یابد و برد حداكثری  این شكاری بمب افكن  ۱۰۰۰ کیلومتر است.

 

                                                  جنگنده ی بمب افکن آذرخشارسال شده در : تسلیحات هوایی ،

برچسب ها: جنگنده ، شکاری ،
.: استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراح قالب: گروه فناوری اطلاعات آن لاین تکنولوژی